راه های مراقبت از ماشین لباسشویی

راه های مراقبت از ماشین لباسشویی

در این مقاله با موضوع راه های مراقبت از ماشین لباسشویی و سرویس آن در خدمت شما عزیزان هستیم. همانطور که میدانید این روزها به شدت قیمت لوازم خانگی افزایش یافته و تعویض این لوازم برای بسیاری از ما امکان پذیر نیست. به همین دلیل باید برای حفظ هر کدام از آنها تلاش نماییم.

یکی از لوازمی که بسیار پرکاربرد است و در طول هفته زیاد از آن استفاده میشود ماشین لباسشویی میباشد. درست است که ماشین لباسشویی جزئه وسایلی است که طول عمر بالایی دارد اما به این معنی نیست که نباید از آن مراقبت نماییم. به همین علت در این مقاله تصمیم گرفتیم ابتدا راه های مراقبت از ماشین لباسشویی را بیان نماییم سپس بگوییم روش سرویس کردن آن چگونه است. پس حتما با ادامه مقاله همراه باشید.

راه های مراقبت از ماشین لباسشویی

راه های مراقبت از ماشین لباسشویی

در ابتدا روش هایی را برای مراقبت از تمامی ماشین های لباسشویی بیان میکنیم و در انتها در مورد نکات مهم برای هر برند صحبت مینماییم.

 • در طول یک روز حداکثر دوبار از ماشین لباسشویی استفاده کنید
 • به مقدار زیاد لباس داخل لباسشویی نریزید به طوریکه مجبور شوید درب آن را به سختی ببندید
 • مکانی که ماشین لباسشویی را در آن قرار میدهید فضایی کامل آزاد داشته و سطح زیر آن کاملا صاف باشد
 • اجازه ندهید لباس ها ساعت ها بعد از شست و شو داخل ماشین لباسشویی قرار بگیرند
 • لباس های خیس را از قبل داخل لباسشویی قرار ندهید و اگر لباس ها خیس هستند دقیقا قبل از روشن کردن لباسشویی لباس ها را داخل آن بگذارید
 • فیلتر تخلیه را مرتب چک کنید. زیرا ممکن است داخل لباس ها دستمال کاغذی، مو و… وجود داشته باشد
 • جاپودری را حداقل هر یک ماه خارج کرده و به طور کامل بشویید. این کار طول عمر لباسشویی را زیاد خواهد کرد
 • به دلیل وجود باکتری های زیاد در داخل لباسشویی هر چند ماه یکبار با داغترین درجه آب ممکن لباسشویی را بدون هیچ لباسی روشن کنید(البته لباسشویی های سری های جدید دارای گزینه تمیزکاری خودکار هستند)
 • برای داشتن لباسشویی با طول عمر بالا حتما لباس هایی که دارای لوازم جانبی مانند زیپ، دکمه و… هستند را حتما قبل از شست و شو برعکس کنید
 • در انتخاب مواد شوینده دقت کنید و هر ماده شوینده ای را داخل لباسشویی نریزید
 • از محلول های جرم گیری(مانند سرکه) برای تمیز کردن لباسشویی استفاده کنید و اجازه دهید لباسشویی خالی کار کند

اکنون که در مورد نکات کلی و راه های مراقبت از ماشین لباسشویی به طور کلی صحبت نمودیم، میخواهیم نحوه مراقبت از لباسشویی های برندهای مختلف را بررسی نماییم.

نحوه نگهداری ماشین لباسشویی سامسونگ

نحوه نگهداری ماشین لباسشویی سامسونگ

در مورد لباسشویی های سامسونگ علاوه بر رعایت نکات بالا باید دقت داشته باشید که لباسشویی باید در جایی کاملا خشک قرار بگیرد زیرا بسیار دیده شده که لباسشویی به دلیل نزدیک بودن به سینک ظرفشویی دچار اتصالی شده و یا بدنه آن زنگ میزند.

همچنین برای بالا بردن طول عمر ماشین لباسشویی سامسونگ سعی کنید از آب داغ برای شست و شو استفاده نکنید. علاوه بر رعایت این موضوع حتما متناسب با لباس ها، تنظیمات را قرار دهید تا لباسشویی بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد.

نکته آخر در مورد ماشین لباسشویی سامسونگ این است که بهتر است هر چند ماه یکبار از یک تعمیرکار بخواهید تمام قسمت های لباسشویی را بررسی و در صورت مشکل عیب آن را برطرف سازد.

نحوه نگهداری ماشین لباسشویی ال جی

نحوه نگهداری ماشین لباسشویی ال جی

بیشتر لباسشویی های الجی حساس به وزن بالا هستند. پس باید بسیار در این مورد دقت داشته و هیچ گاه وزن بیشتر از وزن درج شده روی لباسشویی لباس داخل آن نریزید.

نکته دیگری که در مورد لباسشویی های ال جی وجود دارد این است که نباید در هنگام باز و بسته کردن درب لباسشویی فشار زیادی به آن وارد کنید. همچنین نباید لباسشویی را در نقطه ای قرار دهید که هوا زیر صفر است(این کار طول عمر لباسشویی را کم خواهد کرد و عملکرد آن را مختل میکند)

علاوه بر این موارد بسیار باید روی تراز بودن ماشین لباسشویی دقت کنید تا در هنگام استفاده صدای اضافی تولید نشود.(البته تراز بودن در همه لباسشویی ها باید رعایت شود تا عمر دستگاه افزایش یابد)

نحوه نگهداری ماشین لباسشویی بوش

نحوه نگهداری ماشین لباسشویی بوش

علاوه بر راه های مراقبت از ماشین لباسشویی که در ابتدای مقاله ذکر شد در خصوص لباسشویی های بوش بسیار باید به پرز، مو و موارد اینچنینی توجه کنید و حتی الامکان لباس ها را بررسی کنید. زیرا اگر به این موضوع توجه نشود و مخزن تخلیه تمیز نگردد خشک کن لباسشویی از کار خواهد افتاد.

نحوه مراقب از لباسشویی های ایرانی

نحوه مراقب از لباسشویی های ایرانی

در خصوص ماشین لباسشویی هایی ایرانی باید این را بگوییم که اتصالات کاملا باید بررسی شوند. برای طول عمر بالاتر لباسشویی شلنگ ها بهتر است هر یک الی دوسالی تعویض گردند.

همچنین نباید از پودر لباسشویی به مقدار زیاد استفاده نمایید زیرا نه تنها باعث تمیزی بیشتر لباس ها نمیشود بلکه ماشین لباسشویی دچار آسیب میگردد

حال که تمام نکات مراقبتی را بیان نمودیم وقت آن میرسد در مورد این موضوع صحبت کنیم که چه زمانی ماشین لباسشویی ما نیاز به تعمیر و سرویس دارد.

سرویس ماشین لباسشویی

سرویس ماشین لباسشویی

در زمان هایی که مشکلات زیر را در لباسشویی خود مشاهده نمودید باید از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید زیرا ممکن است با استفاده مجدد مشکل حاد تر شود.

ایجاد صداهای زیاد در هنگام شست و شوی لباسشویی

ممکن است در برخی از مواقع به دلیل گیر کردن یک شی درون پمپ یا درام صداهای اضافی از ماشین لباسشویی شنیده شود. در این مواقع باید لباسشویی را خاموش کرده و لباس ها را از آن خارج کنید. چک کنید اگر شی اضافی مشاهده نکردید حتما باید با یک تعمیرکار تماس بگیرید

خشک کن لباسشویی کار نمیکند

اگر با وجود زدن دکمه خشک کن باز لباس ها بسیار خیس هستند و آب اضافی کشیده نشده میتواند دلیل آن از کار افتادن خشک کن لباسشویی باشد.
در این مواقع نیز باید از یک تعمیر کار کمک بگیرید.(فراموش نکنید که کمک گرفتن از یک تعمیرکار ماهر خیلی زود مشکل شما را حل خواهد کرد)

خارج شدن آب از لباسشویی

این یک مشکل شایع است که ممکن است برای بسیاری از لباسشویی ها ایجاد شود. دلیل خارج شدن آب از لباسشویی مسدود شدن مسیر تخلیه آب است. در ابتدا بررسی کنید که راه تخلیه آب مسدود نشده باشد اگر هیچ مشکلی مشاهده نکردید اتصالات را بررسی نمایید. اگر باز هم مشکل برطرف نشد باید کار را به تعمیرکار بسپارید.

باز نشدن در لباسشویی

اگر کار لباسشویی تمام شده و درب آن باز نمیشود یک مشکلی ایجاد شده است. در ابتدا مطمئن شوید آب لباسشویی تخلیه شده باشد زیرا تا زمانی که این اتفاق نیوفتاده باشد درب باز نخواهد شد. اگر کار آبکشی به طور کامل صورت گرفته اما درب لباسشویی باز نمیشود مشکل به دست شما حل نخواهد شد!

اما اگر هیچ کدام از این موارد مشکل شما نباشد شاید یکسری ارورها روی صفحه نمایش لباسشویی خود مشاهده میکنید که قصد داریم آنها را بیان نماییم.

خطاها و کدهای ارور ماشین لباسشویی

خطاها و کدهای ارور ماشین لباسشوییبعد از بیان راه های مراقبت از ماشین لباسشویی و سایر خطاها حال وقت آن میرسد که خطاهای صفحه نمایش را بررسی کنیم. خطاها ممکن است در ماشین لباسشویی های مختلف متفاوت باشد. به هین دلیل ارورهای رایج هر برند را بیان خواهیم نمود.

ارور های ماشین لباسشویی ال جی

نام ارور  علت ارور

ارور  CL

 دلیل این خطا فعال بودن قفل کودک است و برای رفع این ارور باید یکبار قفل کودک را باز و بسته کنیم.

ارور IE

 این بدان معناست که مقدار آب مورد نیاز برای شستشو به محفظه وارد نشده و کافی نیست، بنابراین باید مسیر لوله و شیر آب لباسشویی بررسی شود

ارور CE

 این خطا مربوط به موتور ماشین لباسشویی است و نیاز به حضور تعمیرکار دارد

ارور FE

 این بدان معنی است که ماشین لباسشویی آب زیادی را جذب کرده است ، بنابراین بهتر است مقدار آب را از طریق خروجی تنظیم کنید.

ارور SE

 این یک مشکل نگران کننده است زیرا هشدار می دهد که موتور ماشین لباسشویی خراب است ، بنابراین باید فوراً برای دریافت خدمات تماس بگیرید.

dE4 

 

هنگامی که درب دستگاه به طور کامل بسته نشده باشد ، این خطا در ماشین لباسشویی LG ظاهر می شود.

CF 

 

 هنگامی که برنامه خشک کن اجرا می شود و سپس ماشین لباسشویی را خاموش می کنید ، موتور فن خشک کن 60 ثانیه کار می کند تا از خود محافظت کند. به همین دلیل است که لباسشویی پیام CF را نمایش می دهد.

البته این را نیز بگویم که خطاهای بیشتری وجود دارند زیرا خطاها در لباسشویی هایی با مدل های مختلف متفاوت است اما ما سعی نمودیم برخی از اصلی ترین ها را بیان نماییم.

ارور های ماشین لباسشویی سامسونگ

نام ارور  علت ارور
1E, E7, 1C  این خطاها به علت مشکل در سنسور سطح آب اتفاق می افتند و اگر با روشن و خاموش کردن مجدد مشکل حل نشد باید از تعمیر کار کمک بخواهید
3E, 3E1, 3E2, 3E3, 3E4, bE, 3C  با وجود دیدن هریک از این ارورها باید متوجه عیب موتور شوید.(این عیب میتواند جزئی باشد و با یکبار خاموش روشن کردن لباسشویی حل شود)
4E/E1/4C  اگر مشکلی در اتصالات و لوله ها وجود داشته باشد شما ارورهای تامین اب را مشاهده خواهد کرد
4E1, 4E2, 4Ed, H1, HE, 4C2, HC,CE, E8  این ارور مربوط به دمای آب است و میگوید آب سرد را باز کنید
dE, dE1, Ed, dC, DC1, DC  این ارورها به شما میگوید که درب به خوبی بسته نشده است. یکبار درب را باز و بسته کنید
HE2  محفظه خشک کن به دلایل ایمنی بسته شده، زیرا سنسورهای دما تشخیص می دهند که دمای خشک کن بسیار زیاد است و معمولاً با کاهش جریان هوا همراه است.

این ارورها نیز از ارورهای رایج لباسشویی های سامسونگ هستند که سعی نمودیم ارورها در مدل های مختلف را هم برای شما بیان نماییم.

ارور های ماشین لباسشویی بوش

نام ارور علت ارور
F16،E16  این ارور به شما میگوید که درب لباسشویی باز است
F17،E17   این ارور نشان دهنده بسته بودن شیر آب و یا مسدود بودن اتصالات است
F21، E21   این ارورها مشکلات موتور را نمایش میدهند
E47 ، F47  علت این ارور خرابی سنسور دما و گاها مشکل دماست
E48، F48  دلیل این ارور میتواند کم بودن ولتاژ و یا خرابی موتور باشد

ارور های ماشین لباسشویی های ایرانی

در لباسشویی اسنوا خطاها به شرح زیر است

نام ارور علت ارور

LE

 این ارور مربوط به درب ماشین لباسشویی میباشد

E2

به دلیل آسیب به شیر برقی ، دستگاه عملیات آبگیری مداوم را انجام می دهد.

E5 

 به دلیل تغییرات ولتاژ اتفاق می افتد و بهتر است از یک تعمیر کار کمک بگیرید

E8 

 

این ارور به دلیل عیب موتور اتفاق می افتد(عیب های موتور را کاملا جدی بگیرید)

H4 

 

این خطا نشان می دهد که مقاومت حرارتی بیش از حد گرم می شود

در لباسشویی پاکشوما خطاها به شرح زیر است:

نام ارور علت ارور
OE  خطای OE  مربوط به آسیب پمپ تخلیه دستگاه است.
DE  اگر میکرو سوییچ درب لباسشویی خراب شده باشد این ارور را مشاهده خواهید نمود.
E10  اگر لباسشویی عملگرد آبکشی را به خوبی انجام ندهد این ارور مشاهده خواهد شد
E12  پر شدن بیش از حد آب در ماشین لباسشویی از دلایل بروز این خطاست
E3D  نوسانات برق غیر عادی باعث بروز این مشکل میشود و باید تمام قسمت های دستگاه بررسی گردد
E60   موتور  لباسشویی درجا می زند، همچنین موتور لباسشویی میتواند از کار افتاده باشد

ما دو نمونه از لباسشویی هایی پرطرفدار ایرانی را توضیح دادیم و سعی کردیم ارورهای رایج را به طور کامل بیان نماییم.

همانطور که مشاهده نمودید راه های مراقبت از ماشین لباسشویی به طور کامل بیان شد، خطاهای فیزیکی و دیجیتالی را به طور خلاصه مشاهده نمودید.
دلیل بیان نمودن تمام نکات بالا این بود که بتوانیم به شما کمک کنیم تا مشکلات لباسشویی خود را شناسایی کرده و بتوانید از کار نکردن همیشگی آن جلوگیری کنید.

نکته آخری که وجود دارد این است که شما باید قبل از به مشکل برخوردن با لوازم خانگی خود، روش های مراقبت را به طور کامل انجام دهید زیرا برخی از مشکلات بسیار پیچیده هستند و گاها باید یک قطعه به طور کامل تعویض شود. اکنون مقاله ما به پایان رسید و امیدوار هستیم مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.

 

لباسشویی

سرویس ماشین لباسشوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 4 =